Zamestnávatelia motivujú svojich zamestnancov k očkovaniu

05.08.2021

Náklady na nezaočkovaných sa pohybujú v tisícoch eur, plne vakcinovaných je stále málo: slovenskí zamestnávatelia zvolili cestu pozitívnej motivácie – svojich pracovníkov za očkovanie odmeňujú

(V Bratislave, 6.8.2021)

Napriek tomu, že Slovensko je na začiatku tretej vlny pandémie, miera zaočkovanosti stále nedosahuje ani 40 percent. Štát upozorňuje, že náklady na nezaočkovaných, spojené s práceneschopnosťou, hospitalizáciou a až predčasným úmrtím sú enormne vysoké –  neraz dokonca prekračujú hranicu 15 tisíc eur. Zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ) vakcináciu dlhodobo verejne podporujú – zaočkovaným zamestnancom poskytujú viaceré benefity.

Pandémia zanechala na slovenskej ekonomike výrazné škody – len na priamu pomoc štát minul už viac ako štyri miliardy eur. Dostatočná zaočkovanosť je podľa analytikov  najefektívnejší spôsob ako nepriaznivým dôsledkom predísť. Dôležitými premennými výpočtu nákladov na nezaočkovaného, ktorý sa nakazil koronavírusom, sú podľa nich najmä náklady v troch oblastiach – práceneschopnosť, hospitalizácia a úmrtnosť. Náklady na PN pritom predstavujú polovicu hrubej priemernej mzdy, čo je približne 567 eur. „Mnohí slovenskí podnikatelia, ktorí mali tú možnosť, sa iniciatívne inšpirovali pozitívnym príkladom zo zahraničia a už niekoľko mesiacov motivujú svojich zamestnancov k očkovaniu prostredníctvom interných kampaní a poskytovania viacerých výhod, napríklad dni voľna navyše či rôzne peňažné bonusy. Niektorí dokonca zabezpečili očkovanie priamo v práci, prípadne umožňujú spoločne zaočkovať aj členov rodiny“, tvrdí tajomník RÚZ, Martin Hošták. 

Novinky k téme
#1

Zamestnávatelia motivujú svojich zamestnancov k očkovaniu

05.08.2021
tlačové správy
Náklady na nezaočkovaných sa pohybujú v tisícoch eur, plne vakcinovaných je stále málo: slovenskí zamestnávatelia zvolili cestu pozitívnej motivácie – svojich pracovníkov za očkovanie odmeňujú.
O autorovi
Ján Balažia PhD. Ing. +421904507580 Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry's standard dummy text ever since the 1500s, when an unknown printer took a galley of type a...