ENG

logo

facebook

AKTUALITY

Firmy očakávajú, že parlament zruší zbytočné audity

08.07.2020

Parlament dnes rokuje o 114 opatreniach na zlepšenie podnikateľského prostredia. Ich schválenie uľahčí život mnohým firmám a podnikateľskému prostrediu prinesie úsporu viac ako 170 mil. eur už v tomto roku.

"Veríme, že vládny balíček bude konečne prijatý a nedočkáme sa prekvapení vo forme poslaneckých "vylepšovákov", hovorí Ján Solík prezident Združenia podnikateľov Slovenska. "Návrh zákona na jednej strane odstraňuje množstvo administratívnych a byrokratických povinností, no na druhej strane siaha aj na doteraz štátom garantované biznisy," dodáva. 
 
Príkladom sú audity. Tie sa v súčasnosti týkajú na Slovensku oveľa širšej skupiny firiem ako požaduje európska legislatíva. „Nielen v prípade auditov je dôležité napĺňanie záväzku vlády odstraňovať neopodstatnený presah slovenskej legislatívy nad rámec legislatívy EÚ. Zvýšenie hraníc nepoteší tých, ktorí prídu o štátom garantované tržby, no pomôže tisíckam firiem ušetriť nemalé finančné prostriedky vynakladané na audit, ktorí nepožaduje majiteľ, ani financujúce banky a nenahrádza ani daňovú kontrolu,“  konštatuje Martin Hošták, tajomník Republikovej únie zamestnávateľov.
 
Firmy a zamestnávatelia odmietajú tvrdenia, že sa potešia niektorí podnikatelia, ktorí vykĺznu spod kontroly účtovníctva nezávislým audítorom. „Mnohé firmy, ktorým audit zrušíme, majú daňových poradcov, či interných audítorov, takže to neznamená, že automaticky začnú okrádať štát. Navyše, ak firma vidí  v audite benefit, môže si túto službu kúpiť dobrovoľne. Rovnako bude aj naďalej možné stanoviť povinnosť auditu pri čerpaní verejných zdrojov, tak ako je tomu v súčasnosti“, dodáva Hošták.  „Zmenu pozitívne pocítia  najmä firmy, kde nie je oddelené vlastníctvo od riadenia. Eseročky či rodinné podniky totiž nebudú musieť vynakladať nemalé sumy na službu, ktorú nepotrebujú“, uzatvára Solík.